Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz enfeksiyonu, en çok kış aylarında olmak üzere insanlarda karşılaşılan hastalıklardan biridir. Boğazda çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşen tahrişler, kısa bir süre sonra enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olarak bazı boğaz hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Boğaz enfeksiyonları, belli bir süre sonra iyileşen ve insanlarda meydana getirmiş olduğu etkileri ortadan kaldıran hastalıklarıdır. Fakat bazı boğaz enfeksiyonları çok ağır bir şekilde seyrettiği halde insanların herhangi bir önlem almamaları durumunda enfeksiyonlar hızlı bir şekilde artarak farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle boğaz enfeksiyonu ile ortaya çıkan hastalıkların da insanlarda riskli olabileceğini söyleyebiliriz. Boğaz enfeksiyonları, genellikle virüs ve bakterilerden kaynaklanmaktadır. Virüs ve bakterilerin insanlarda gerek diğer bir kişiden geçmesiyle gerek dışarıdan boğaza yerleşmesiyle ortaya çıktığı için büyük ilaç tedavisine gerek bulunmamaktadır. Boğaz enfeksiyonu, bir kişiyi etkisi altına alması durumunda çok ciddi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan belirtiler direk olarak birçok belirtiyle karşımıza çıkmaktadır.

Boğaz enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Yutkunamama: İnsanlarda meydana gelen boğaz enfeksiyonları, boğazın tahrişine bağlı olarak insanların yutkunamamasına neden olmaktadır. Özellikle boğazın şişmesiyle birlikte yutkunma eylemi tamamen zorlaşmış olur. Bu nedenle bol bol sıcak içecekler tüketmek boğazın yumuşamasını sağlayacaktır.

Boğazda ağrı: Meydana gelen boğaz enfeksiyonu durumları direk olarak boğazda ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Boğazda oluşan ağrılar, insanlarda iştah problemlerine neden olarak kişinin kısa sürelerde kilo vermesine neden olmaktadır.

Kulak ağrısı: İnsanlarda boğaz enfeksiyonu direk olarak iç kulak rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Hatta bu durum hemen hemen her grip olan insanda meydana gelebilmektedir. Bu nedenle boğaz enfeksiyonu olan insanlarda kulak ağrısı sorunu da meydana gelebilir. Bu durumun doktora belirtilmesi gerekmektedir.

Boğaz kuruluğu: Boğaz enfeksiyonu olan insanlarda aslında boğaz kuruluğu diye bir şey meydana gelmez. Fakat boğazda oluşan tahrişler direk olarak boğazda kuruluk şeklinde ortaya çıkar. Bu nedenle kişi boğazının kuruduğunu düşünür.

Hırıltılı nefes: İnsanlarda meydana gelen boğaz enfeksiyonu, direk olarak solunum yollarına da yayılarak bu şekilde hırıltılı solunum problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle bir diğer belirti olarak bu durumu düşünebilirsiniz.

Boğaz enfeksiyonları insanlarda bazen yüksek ateş rahatsızlığı sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yüksek ateş sorunlarına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle çocukların boğazlarında görülen enfeksiyon durumları için çok daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Boğaz enfeksiyonu neden ortaya çıkar?
 • Virüs kaynaklı boğaz enfeksiyonu: Genellikle su tanecikleri şeklinde kişiden kişiye geçen virüsler diğer bir kişide boğaz enfeksiyonu oluşmasına neden olur. Bu nedenle kesinlikle hasta insanlardan biraz daha uzak durulmalıdır.
 • Faranjit: Başlı başına bir hastalık olan bu durum direk olarak boğazda enfeksiyon artışına neden olur. Bir nevi boğazda oluşan iltihapların oluşturduğu enfeksiyonlardır.
 • Kızamık hastalığı: bu hastalığın ilk başlangıcı nezleye benzediği için genellikle boğazda tahrişe neden olarak enfeksiyon oluşumuna neden olur.
 • Bademcik şişmesi: Bademcikleri alınmamış olan insanlarda soğuk su içmek ya da çok soğuk hava solumak direk olarak boğazda enfeksiyon artışına neden olur.
 • Yukarıdaki durumların yanı sıra insanlarda; su çiçeği, ağız aftları, uçuk virüsleri, gırtlak iltihapları ve çeşitli hastalıklar direk olarak boğaz enfeksiyonuna neden olur.

Boğaz Enfeksiyonu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu

Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu

Popüler İçerikler

Yumuşak Doku Enfeksiyonu

Yumuşak Doku Enfeksiyonu

Haber Bülteni

Güncel

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Güncel

Kandida Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kandida Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Bağırsak Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Bağırsak Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Viral Enfeksiyon Belirtileri

Viral Enfeksiyon Belirtileri

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6