Hpv Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hpv Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Hpv enfeksiyonu, Human Papilloma olarak bilinen HPV enfeksiyonu son yıllarda toplumda sıkça rastlanan bir enfeksiyondur. HPV enfeksiyonunun yaklaşık 100 türü bulunmaktadır. Bazı virüsler el ve ayaklarda siğile neden olurken, bazıları cinsel bölgelerde genital siğillere veya kondiloma sebep olurlar. Bazı virüs türleri de kadınların rahim ağzında zamanla kansere neden olabilirler. HPV enfeksiyonun neredeyse 20 çeşidi genital bölgede enfeksiyona yol açabilmektedir.

Hpv enfeksiyonu nasıl bulaşır?

Hpv enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan bir hastalık türüdür. Genital bölgeyi etkisi altına alan enfeksiyon temas yoluyla kolaylıkla bulaşabilir. HPV enfeksiyonun bulaşması için tam bir cinsel birliktelik olması gerekmez. Bölgenin birbiri ile teması da HPV enfeksiyonunun bulaşmasına yol açabilir. Virüs bulaştıktan sonra yaşanan bulgular birkaç ay içinde aktif olabilir. Bazen ise bulguların aktif olması yıllar alabilir. Bazı durumlarda ise virüs yıllarca herhangi bir bulgu vermeyebilir.

Hpv enfeksiyonu kadın ve erkeklerde genital siğillere neden olabilir. Ancak daha da risklisi kadınlarda rahim ağzı kanserine dönüşebilir. Rahim ağzı kanseri tanısı yapılan kadınların yaklaşık %95'inde HPV virüsü saptanmaktadır.

Hpv enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Virüs kana karıştıktan sonra, uzun süre belirti vermeden seyredebilir. Yaşanan ilk belirtiler hastalar tarafından önemsenmeyebilir. HPV enfeksiyonu kana geçtikten sonra hücre ve kan hücrelerine yerleşerek bu bölgelerde çoğalır. Savunma mekanizması yavaş yavaş virüsün etkisi altına girer. HPV enfeksiyonu bulaştıktan yaklaşık 12 ay sonra kişide grip ya da gribe benzer bir hastalık oluşur. Yüksek ateş, boğaz ağrısı, gece terlemesi, eklem ve kas ağrısı, halsizlik, baş ağrısı yaşanabilecek diğer belirtiler arasındadır. Ancak yaşanan belirtilerin şiddeti ya da varlığı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Hıv enfeksiyonu taşıyan kişi kendini uzun zaman iyi hissedebilir. Bu gibi belirtiler yaşayan kişi eğer çok eşli bir hayat sürüyorsa mutlaka bir doktora danışarak gerekli testleri yaptırması gerekir. Enfeksiyon erken dönemde teşhis edilir ve tedaviye başlanırsa başkalarına bulaşma riski azaltılabilir.

Hpv enfeksiyonu taşıyan hastanın her geçen gün bağışıklık sistemi zayıflar, günden güne hafif seyreden ve halsizliğe neden olan hastalıklar yaşanır. Virüs çoğalarak akut enfeksiyona neden olabilir. HPV enfeksiyonu ilk dönem belirtileri;
 • Ateş
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Deri döküntüsü
 • Farenjit
 • Lenf bezine şişme
 • Pamukçuk
 • Dalak ve karaciğerde büyüme
 • Eklem ve kas ağrısı
Hpv enfeksiyonu tanısı nasıl konulur?

Bölgede genital siğiller görülmüşse HPV enfeksiyonu tanısı kolaylıkla koyulabilir. Kadında PAP smear testi yapılarak tanı kesinleştirilir. Bazı durumlarda PAP smear testi net sonuç vermeyebilir. Bu nedenle son yıllarda yaygın şekilde kullanılan ince yayma tekniği kullanılarak hata payı riski azaltılabilir. HPV enfeksiyonu varlığında DNA incelemeleri yapılarak HPV enfeksiyonun türü tespit edilir. Rahim ağzı kanseri vakalarında genellikle HPV tip 16 tespit edilir. Bu tip tespit edilmişse kadın yaşam boyu yakın takip içinde olmalıdır. Erkeklerde eğer HPV enfeksiyonu belirti göstermemişse teşhisi mümkün değildir. Çünkü bu enfeksiyonu tespit edebilecek henüz bir tetkik bulunmamaktadır.

Hpv enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır?

Hpv enfeksiyonun günümüzde tam bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak tedavide kişinin bağışıklık sistemi oldukça önemli rol oynar. Tedavide enfeksiyonun neden olduğu bulgular tedavi edilebilir. Genital siğil varsa bu siğiller yakılarak tedavi edilebilir. Eğer siğiller büyükse cerrahiyle alınması gerekebilir. Küçük ve sayıca az olan siğiller kremlerle kontrol altına alınabilir. Siğil tedavi edildiğinde tekrar nüksetme olasılığı yüksektir. Her oluştuğunda yeniden tedavi edilmesi gerekir.

Smear testinde dsiplazi tespit edilmişse, enfeksiyonun şiddeti, hastanın yaşına göre rahmin alınması gerekebilir. Eğer hastalık hafif seyirliyse LEEP tedavi yeterli olabilir.

Hpv Enfeksiyonu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ameliyat Sonrası Enfeksiyon

Ameliyat Sonrası Enfeksiyon

Gebelikte Mantar Enfeksiyonu

Gebelikte Mantar Enfeksiyonu

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu

Haber Bülteni

Güncel

Penis Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Penis Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Enfeksiyon Tedavisi

Enfeksiyon Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6