Bebeklerde Göz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Göz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde göz enfeksiyonu, oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Doğum esnasında doğum kanalından çocuğun gözlerine bakteri veya virüs bulaşabilir. Bulaşan mikrop bebeğin gözlerinde çapaklanmaya neden olur. Bebeklerde, doğumdan hemen sonra her bebek göz kontrolünden geçirilmelidir. Ayrıca bebeklikten itibaren çocukların her yaşta görme yeteneği kontrol edilmelidir.

Bebeklerde göz enfeksiyonu oluşumu gözlerde ışığa karşı hassasiyet oluşmasına, gözlerde sulanma belirtilerine, gözde çapaklanmaya, gözde kızarıklık oluşumuna, gözlerde kaşıntı, gözlerde batma ve gözlerde şişlik gibi oluşumlar göz enfeksiyonları belirtileridir. Bu belirtilerden bir tanesi görüldüğünde en kısa zamanda doktora başvurmanız gerekir.

Bebeklerde göz enfeksiyonu sebepleri nelerdir?
  • Virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar,
  • Göz yaşı oluşumunun az olmasından dolayı,
  • Alerjik rahatsızlığı olmasından dolayı,
  • Toz, duman veya tüy gibi yabancı cisimler göz enfeksiyonlarına neden olmaktadır.
Bebeklerde göz enfeksiyonunda bebeğinizin gözlerini sürekli temiz tutmanız gerekmektedir. Çapaklanan ve kızaran gözler saf su ile bir pamuk yardımı ile temizlenmelidir. Oluşmuş çapakların, kabukların gözde tutulmaması bu rahatsızlıkta çok önemlidir. Bebeğinizin gözlerini elleri ile kaşımasına izin vermemeniz gerekmektedir. Elleri ile sürekli ovalaması gözlerin tahriş olmasına, kızarıklıkların ve çapaklanmanın daha çok artmasına neden olacaktır.

Bebeklerde göz enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklerde doğumdaki enfeksiyonları engellemek için çocuk doğduğunda gözüne antibiyotik damlatılır. Doğum kanalından bulaşan bakteri ve virüsler sonucu oluşan enfeksiyonlar 1. Haftaya kadar devam edebilir. Doğumda göze damlatılan antibiyotiğe rağmen gözde çapak oluşmuşsa antibiyotik tedavisi devam ettirilir.

Bebeklerde göz enfeksiyonunun bakteriden mi yoksa viral bir sebepten dolayı kaynaklandığının tespiti çok önemlidir. Eğer bakteriden kaynaklanıyorsa çocuk doktorunuz tarafından verilen antibiyotikli damla veya merhemleri düzenli olarak kullanmanız bebeğinizin rahatlamasına sebep olacaktır. Enfeksiyonun erkenden tedavi edilmesi gerekmektedir. Görme merkezine yerleşebileceğinden büyük görme kayıplarına neden olmaktadır.

Eğer bebeklerde göz enfeksiyonu alerjik olarak kendini göstermiş ise göz damlaları ile gözde meydana gelen kızarıklık ve kaşıntı giderilebilir. Bu aşamada gözyaşı serumları ile gözler temizlenmelidir. Viral enfeksiyonlar durumunda antibiyotikli damlalar kullanılmasına gerek olmayıp bebeğinizin gözleri sadece temizlenerek şikâyetin azalması sağlanabilir. Zamanla kendiliğinden kızarıklık, şişlik ve kaşıntı geçecektir. Ayrıca göz enfeksiyonundan korunmanın en önemli yolu hijyene büyük ölçüde dikkat etmeniz gerekmektedir. Alerjiye neden olan ortamlardan uzak durulmasında da fayda vardır. Tüylü ortamlar, halıların çıkarttığı tozlar, deterjan veya parfümlerden uzak durulmalıdır. Bebeğin giydiği kıyafetlerin yapıldığı ürünlere kadar dikkat etmeniz gerekir. Eğer alerjik duruma dikkat etmediğiniz takdirde gözlerde enfeksiyon sürekli tekrarlayacaktır. Göz enfeksiyonunun devam etmesi göz rahatsızlığını daha ileri bir boyuta taşıyacaktır.

Bebeklerde göz enfeksiyonu oldukça önemli olup, tedaviye geç kalınmadan mutlaka Uzman bir doktora başvurmanız ve tedaviye acil olarak başlamanız gerekir. Tedaviye geç kalındığı takdirde cerrahi müdahale gerekebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Enfeksiyon Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Enfeksiyon Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri

Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri

Mide Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Mide Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Gebeliği Engeller mi?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Gebeliği Engeller mi?

Enfeksiyon Zinciri Belirtileri ve Tedavisi

Enfeksiyon Zinciri Belirtileri ve Tedavisi