Kanserde Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kanserde Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Kanserde Enfeksiyon, Kanserli hastalarda sıkça karşılaşılan problemlerden biri enfeksiyondur. Ateş ve ölüm olaylarının %20'si kansere ekli olarak gelişir. Hematolojik malinitilerde kansere neden olan kötü huylu tümörler, ölümlerin %70-75'i tümörle alakalı diğer tümörlerde ise ölümlerin yüzde 50'si enfeksiyondan dolayı. Tümör tedavisinde kullanılan kortikositoroid ismindeki kortizona benzeyen ilaçlar radyoterapi ve kemik iliği transplantasyonu gibi uygulamalarda duyarlılığını artırır. Kanser, farklı enfenksiyonlara da yer hazırlar. Kanserde önemli etkisi olan nötropeni bedeni enfeksiyona karşı koruyan bir beyaz kan hücresi çeşidi olan nötrofil sayısının çok az olmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hastalıklı, nötrofil sayısının 500 milimetreküpe inmesiyle görülmeye başlar. Bedendeki nötrofil sayısı 500-1000 milimetreküpün arasında olanlar enfeksiyon adayı, 100'ün altında olanlar kişiler ise risk grubundadır. Nötropeninin gücü ve süresi kemoterapi ilaçlarının kullanım zamanı ve dozajına bağlıdır. Normal olarak nötrofil sayısı 500 milimetreküp olan kanserli bir hastada, beden sıcaklığının 38 dereceyekadar yükselmesi bir saatten uzun zaman sürmesi nötropenik ateş olarak bilinir. Hücresel ve bağışıklık sistemindeki davranışın bozukluğu, hareketsizlik, beslenme bozukluğu ve organ fonksiyonlarındaki bozukluklar enfeksiyon riskini artırır. Hastanede uzun zaman kalanlarda risk iki kat daha fazladır. En yüksek tehlike enfeksiyondan ötürü kemoterapinin kesilmesi veya zamanının uzatılmasıdır. Kanser tedavisi sırasında uygulanan kemoterapi sebebi ile oluşan nötropeni de bakterilerin çoğalmasına sebep olur. Nötropeni riski hasta ve kullanılan tedavi hareketi ile ilgilidir. 65 yaşın üstünde olan kişilerde, serum ve kemoterapi doz çokluğu riski etkileyen parametrelerdir. Eğer 65 yaşın üzerindeki hastalarda nötropeni oluşumu var ise ve tekrar ediyorsa, hastalarda ilaç dozu ayarlaması tekrar yapılmalıdır. Nötropeniden şüphelenildiğinde hastanın yaşantısı iyice dinlenmeli ve muayenesi ona göre yapılmalıdır. Hastanın olan kişinin rutin kan değerleri düzenli bir şekilde izlenmelidir. Kan kültürü, ateşin olduğu zamanlarda belirli aralıklarla tekrarlanmalı, bir günde en az iki kez yapılmalıdır.

Kanserde Enfeksiyon Tanısı: Hastalık tanısı konurken mantar enfeksiyonu da düşünülmelidir. Devamlı aynı kateterden hastalara takılan sonda, port gibi kültür alınmalıdır. Balgam alınmalı, mikroskobik bir yöntemle incelenmeli, kültür testi yapılmalıdır. Boğaz akıntısı ve burun akıntısı örnekleri de enfeksiyon için önemlidir. Deri ve mukozadan da kültür alınabilir ama çok güvenilemez. İdrar kültürü de alınmalı, aynı zamanda omurga içinde bulunan sıvı da incelenmelidir. Nedeni ise bu sıvının, beyin içindeki sıvıyla birleşmesidir. Radyolojik teste akciğer grafisi çekilmeli batın ultrasonografisi ve karın içi patolojileri apse etkisi gösterdiğinden ötürü bakılmalıdır. Görülür ise bilgisayarlı tomografi çekilmeli, yalnız kalp zarı iltihabı şüphesi var ise ekokardiyografi yaptırılmalıdır. Nötropenik ateşin, tersi ispat edilene kadar sebebi enfeksiyon olarak bilinir. Bakteriyel enfeksiyon riski eğer uzun zaman alır ise mantar enfeksiyonu riski de çoğalır.

Kanserde Enfeksiyon Tedavisi: Çoğu zaman ateş dışında başka bir fiziki tedavi bulgusu olmayabilir, fakat akciğer lezyonu olanlarda nefes almakta zorluk, öksürük, balgam ve hatta kanlı balgam da olabilir. Böyle zamanlarda kültür sonuçları beklenmeden, koruyucu olarak antibiyotik tedavisine hemen başlanabilir. Antimikrobiyal tedavi süresince en iyi faktör nötrofil sayısının düşürülmesidir. Hastalarda antibiyotik uygulama zamanı nötropeni düzelene girene kadar devam etmelidir. Hekimlerin nötropeni düzeyini takip etmelerinde yarar var.

Kanserde Enfeksiyon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Enfeksiyonu Tedavisi

Böbrek Enfeksiyonu Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

Enfeksiyon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Enfeksiyon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Genital Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Genital Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Enfeksiyon Ne Demek?

Enfeksiyon Ne Demek?

Güncel

Nozokomiyal Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Nozokomiyal Enfeksiyon Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sünnet Sonrası Enfeksiyon

Sünnet Sonrası Enfeksiyon

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6